Nový model Lazy Bee

16.03.2013 22:20

Lazy Bee z AMG Mýto – aneb těch pár večerů za to stálo.

  

Tak tohle by se mi líbilo, řekl jsem si, když jsem narazil na plánek modelu Lazy Bee amerického konstruktéra Andyho Clancyho. No když jsem po tomto prvním opojení shlédl na you tube několik videí tohoto modelu v různých velikostech a s různými pohony, bylo rozhodnuto. A tak jsem opět načas odložil dokončení dvou rozestavěných větších modelů a s „vyhrnutými rukávy“ se pustil do této „Líné včely“, jejíž stavba trvala týden po večerech.

 

   

 

Velikost modelu jsem podřídil pohonné jednotce, RAY 2830/15 kterou jsem měl doma v krabičce. Tento motor o hmotnosti 55g s pouhými 750 ot./V. není žádný velký tahoun, a tak jsem odhadl rozpětí budoucího modelu cca 900mm. Výkres jsem si nezvětšoval na kancelářské kopírce, kde mi nějak vyšlo rozpětí 920mm. Vlastní stavba ne zcela odpovídá originálnímu plánu. Rozměry a tvary sice souhlasí, ale konstrukci jsem si přizpůsobil svým zvyklostem. Celý model je až na drobné výjimky celobalzový. Bočnice trupu a žebra křídla z balzy 2mm, Ocasní plochy z hodně lehké balzy 4mm s odlehčovacími otvory s následně zbroušenými pohyblivými kormidly do klínu.

 

 

Podvozek tvoří ocelová struna průměr 2mm, která je hybně uložena v překližkovém pouzdru. Mechová lehká kola mají průměr 72mm. Plastové disky jsou kapotovány tenkým plechem z tiskařských desek, který je polepen reklamní folií.

 

Celý model je potažen Oracoverem v kombinaci okrové a červené barvy. Modrá linka a veškeré nápisy jsou z reklamní folie. Okna kabiny jsou zasklena čirým plexi, používaným v copycentrech na kompletaci dokumentů. Lepena jsem zásadně chemoprenem.

 

Model jsem zalétal dne 9.3. na letišti AMG Mýto. Nebylo divu, že jsem tam byl sám. Bylo sice bezvětří, ale mlha s viditelností do 50 metrů. Model letěl hned napoprvé bez problémů. Zalétl jsem několik okruhů, dotrimoval a přistál. Zdál se mi zbytečně těžký na hlavu a tak jsem posunul pohonný akumulátor cca o 5 cm dozadu. Tím se model značně zpomalil a jeho letový projev byl již takový, jaký jsem si představoval. Létal jsem bez nabíjení 35 minut, než mě z letiště vyhnal drobný déšť. Mohu konstatovat maximální spokojenost, práce se vyplatila. Už se těším, jak budu s Lazy Bee, opatřenou plováky, létat v létě na vodě.

 

   

 

Zdraví Honza Krejčíř

AMG Mýto

 

Lazy Bee

Rozpětí:           920mm

Délka:              620mm

Motor:            RAY 2830/15

Vrtule:             APC SF 8/6

Regulátor:      FOXY 25

Akumulátor:   LiPo 3S RAY 1100mAh

Letová váha:  580g